Zniżka 30%
  • Obniżka

Zbuntowane słowa

Kategoria wiekowa: 7+

Najnowsza książka Joanny Papuzińskiej z serii Wojny Dorosłych – Historie Dzieci.

W PRL-u w paczkach makaronu przemycano zakazane przez władzę książki, drukowane na powielaczu, przekazywane z narażeniem życia kolejnym czytelnikom. Obowiązywała zasada „PRZECZYTAJ – NIE NISZCZ – PRZEPISZ – PODAJ DALEJ”. W ten sposób wiadomości wędrowały z rąk do rąk ludzi, którzy sobie ufali.

Tak też zaczyna się opowieść o drugim obiegu i walce o wolność Polski. Historia opowiedziana przez małego chłopca, który słucha opowieści rodziców i dziadków, tłumaczących mu, co się dzieje w ich zniewolonym kraju.

24,90 zł
17,40 zł

  • wysyłka w 24-48h wysyłka w 24-48h

Najnowsza książka Joanny Papuzińskiej z serii Wojny Dorosłych – Historie Dzieci.

„Z okazji trzydziestej rocznicy wygranych wyborów 4 czerwca 1989 roku wszystkim nam składam serdeczne gratulacje”.

Tą dedykacją zaczyna się najnowsza książka Joanny Papuzińskiej Zbuntowane słowa. Książka rozpoczyna się poważnie, ale już na pierwszej stronie opowieści autorka bierze małego czytelnika za rękę i umiejętnie wprowadza go w świat PRL-u. Jest to opowieść egzotyczna dla współczesnego dziecka, jednak z każdym słowem rozumie ono coraz lepiej, o co chodzi z tym orłem z gołą głową w godle, czym była solidarność z Polakami innych narodów zza żelaznej kurtyny, w lot pojmuje zjawisko PACZKI, w której ukryte są pyszna guma balonowa, sardynki w puszce i czekolada, skórkowe buty w niezłym wcale stanie czy kolorowe koszule, które nie szarzeją w praniu. Wraz z otwarciem paczki, która przyszła do rodziny głównego bohatera książki – zaczyna się właściwa opowieść. W przesłanych torebkach makaronu znajdują zakazane przez władzę książeczki wielkości paczki chusteczek, książki drukowane na powielaczu, przekazywane z narażeniem życia kolejnym czytelnikom. Wędrowały one zgodnie z zasadą „PRZECZYTAJ – NIE NISZCZ – PRZEPISZ – PODAJ DALEJ”. Mały bohater jest rozczarowany tą przesyłką. Jednak, dzięki opowieściom rodziców i dziadków, zaczyna rozumieć, czym jest drugi obieg i że te niepozorne książeczki to znak walki o wolność Polski. Zafascynowany słucha o dziejach walki podziemnej, której korzenie tkwią głęboko w historii Polski pod zaborami. Ta walka trwała podczas II wojny światowej i płynnie przeszła w walkę, w której biorą udział jego najbliżsi. Wreszcie może się roześmiać przy dowcipie o Jaruzelskim i czyta ówczesny komiks o smoku niewawelskim. Jest to reprint autentycznego komiksu, który był rozpowszechniany w drugim obiegu od 1981 roku. Został on zamieszczony w Zbuntowanych słowach w całości. Dzięki posłowiu młody czytelnik uzmysławia sobie, że trzyma w rękach literaturę faktu. Poznaje najważniejsze wydarzenia i daty, pojęcia takie jak ZSRR, SB, KOR, bibuła, „Solidarność” i okrągły stół. Znajdzie tu też całkiem sporo odpowiedzi i bardzo aktualne przesłanie na zamieszczonej na końcu ulotce „Solidarności”: „Nie śpij, bo cię przegłosują”. .

9788376726045

Opis

Autor
Joanna Papuzińska

Zobacz także

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również: